Premiérové MS 3na3 ukázali potenciál tohto formátu. Slovenské tímy sa vo svetovej konkurencii nestratili

Počas uplynulého víkendu sa vo fínskom Lahti uskutočnili prvé Majstrovstvá sveta vo florbale 3na3. Zmenšený formát priviedol do Fínska tímy z celého sveta, medzi ktorými nechýbali ani slovenské farby

Pozrime sa ako sa im v Lahti darilo a ako dané podujatie hodnotia zástupcovia mužského a ženského tímu Slovenska. Na piatich ihriskách pod jednou strechou vytvorili organizátori kvalitné podmienky pre tento formát florbalu a počas dvoch dní žilo športové centrum Lahti Sport and Fair Centre okrem šampionátu junioriek aj šampionátom 3na3. Skvelú atmosféru vytvorili samotné tímy ale aj návštevníci podujatia, ktorí si mohli užiť okrem zápasov aj funzónu alebo sledovať zápasy Majstrovstiev sveta junioriek, ktoré sa odohrávali len niekoľko krokov od dejiska MS 3na3.

Slovensko malo zastúpenie v oboch kategóriách. Mužský tím to dotiahol do TOP16 a ženy do B finále.

Viac o priebehu podujatia z pohľadu mužského tímu nám prezradil manažér tímu Matej Kán.

“Napriek nedostatku času na vybavovanie potrebných záležitostí ako sú doprava, ubytovanie a veci s tým súvisiace, zháňanie potrebných financií, sme cestovali na MS s jasným cieľom a to uhrať čo najlepší výsledok. Do skupiny sme dostali Indiu, Poľsko, Lotyšsko a Pobrežie Slonoviny. India nakoniec na turnaji neštartovala nakoľko nedostali víza a tým pádom sme boli automaticky ukrátení o jeden zápas. Nakoľko bolo pár vecí iných ako na kvalifikácii, najmä čo sa týka pravidiel, tak si chlapci museli na to rýchlo zvyknúť. Florbal 3na3 je vo veľa veciach iný ako klasický florbal 5na5. Je to rýchlejšie, veľa sa strieľa, hrá sa o dosť tvrdšie a samozrejme ako som už spomínal aj pár pravidiel je iných. V prvom zápase s Poľskom sme boli lepší ale prejavila sa únava z cesty a smolne sme prehrali o gol. V druhom zápase proti favorizovanému Lotyšsku sme odohrali dobrý zápas a dovolím si tvrdiť že rozhodli skúsenosti hráčov súpera, v poslednom zápase sme nedali šancu Pobrežiu Slonoviny.”

FOTO: IFF


Tretie miesto v skupine a súboj proti TOP favoritovi turnaja

Mužský tím Slovenska tak po základnej skupine obsadil tretie miesto a napokon si zahral proti Švédsku, ktoré bolo jednoznačným favoritom na titul. Pokračuje Matej Kán.

“Znamenalo to 3. miesto v skupine a museli sme čakať na výsledky ostatných skupín. Každopádne organizátor nám neoznámil dosť dôležitú vec a to tú, že v poslednej 5-člennej skupine sa do priemeru nebude rátať zápas s tímom Burkina Faso. Za mňa dosť dôležitá informácia, ktorú nám mali oznámiť. Nestalo sa a tak sme miesto B playoff išli hrať A playoff miesto Ukrajiny proti top favoritovi zo Švédska. Pre chalanov vysoká škola florbalu a výsledok 3:13, ktorý, dá sa povedať, že nie je vôbec zlý, nakoľko Švédi v skupine vyhrali postupne 27:4, 17:4 a 45:2. Naši mladí chlapci bojovali od začiatku až do konca a musím vyzdvihnúť aj výkony brankárov, ktorí si zápas rozdelili zhodne po polčase. Dovolím si tvrdiť, že v B playoff by sme šli až do finále ale čo je hlavné odohrali by sme o 2-3 zápasy viac. Som teda dosť rozčarovaný hlavne z toho, že sme museli prejsť takú diaľku kvôli štyrom zápasom. Pevne verím, že to organizátori do budúcna zmenia aby si tímy zahrali aspoň 6-7 zápasov. Každopádne bola to veľmi dobrá skúsenosť pre náš mladý tím (dovolím si tvrdiť, že najmladší na šampionáte) a chcel by som poďakovať všetkým našim sponzorom, partnerom a podporovateľom. O rok, respektíve o dva by som si to určite rád vyskúšal znova s tým, že už by sme vedeli čo spraviť lepšie, prípadne čo vylepšiť. Teraz si trochu oddýchneme a v lete pokračujeme turnajmi naprieč Slovenskom.”


Výsledky mužskej reprezentácie na MS 3na3 v Lahti. 

SKUPINA F

SLOVENSKO 2-3 Poľsko

Lotyšsko 10-3 SLOVENSKO

Pobrežie Slonoviny 4-19 SLOVENSKO

PLAY OFF 

Švédsko 13-3 SLOVENSKO

Mužský tím Slovenska na MS 3na3 v Lahti. FOTO: 3x3sport


Slovensko v mužskej kategórii reprezentovali: Maroš Jakubčo, Patrik Cirbus, Jakub Čekan, Juraj Čekan, Matúš Dragoň, Michal Rapšík, Peter Bretz, Martin Čapistrák, Marko Baráni a Filip Prokop 


Na turnaji vo Fínsku nechýbalo ani nežnejšie pohlavie a naša ženská reprezentácia sa vo svetovej konkurencii rozhodne nestratila. V základnej skupine B ju čakalo Fínsko, Nemecko a Ukrajina. Napokon z toho bolo B finále a pekné 10. miesto.

Vysokú školu florbalu im ukázali v prvom zápase Fínky, ktorým nestrelili ani gól ale potom už ženský tím naštartoval aj gólové motory a prišli aj výhry. Viac nám prezradila kapitánka tímu Hilda Mikulová.

“MS ako tím hodnotíme pozitívne. Bol to nový formát, s jemne upravenými pravidlami ako poznáme z veľkého florbalu. Vedeli sme však, do čoho ideme a teda, že to nebude žiadna prechádza ružovou záhradou. To nám hneď v prvom zápase aj potvrdili reprezentantky Fínska, ktoré nám ukázali ako sa florbal na svetovej úrovni hrať má. Každým zápasom sme sa ale zlepšovali, stres opadával a my sme sa začali približovať ku zisku prvých bodov. V skupine sme po jednej výhre (nad Ukrajinou) obsadili 3.miesto a postúpili do play-off B-divízie. Našim cieľom bolo postúpiť do finále a zabojovať o prvenstvo v B-divízii. Vo finále sme narazili na výber Poľska, ktorému sme po našich chybách napokon podľahli. V konečnom zúčtovaní sme obsadili 10. miesto za ktoré sa vôbec nemusíme hanbiť. Bola to pre nás obrovská škola a my si odnášame množstvo skúsenosti do domácich líg.”

FOTO: IFF


Skvelá atmosféra, množstvo ľudí a dva dni plné florbalu 3na3

Výhodou Majstrovstiev sveta vo florbale 3na3 bolo najmä to, že sa podujatie odohrávalo pod jednou strechou a tímy sa nemuseli nikam presúvať. Pokračuje Hilda Mikulová.

“Atmosféra bola úžasná, miesta na sedenie boli skoro stále obsadené. Bolo to práve aj tým, že sa celá táto udalosť odohrávala na jednom mieste aj s MS junioriek, kde Slovensko malo zastúpenie (týmto gratulujeme ku 5.miestu!). Na šampionáte sa predstavili aj hráči a hráčky z top líg a tak sme si užili množstvo kvalitných zápasov. Vzhľadom na to, že sa tento formát organizoval prvýkrát, musím povedať, že to zvládli perfektne. Všetko šlapalo, úroveň bola vysoká a ja verím, že sa tento formát uchytí a budeme sa s ním stretávať pravidelne a po celom svete. Chcem ešte poďakovať všetkým sponzorom, že sme mohli na takúto udalosť vôbec vycestovať a užiť si toto dobrodružstvo. Ďakujem aj všetkým čo nám držali palce a podporovali nás nielen správami zo Slovenska ale aj priamo v hale. A nakoniec chcem poďakovať realizačné tímu a dievčatám, ktoré bojovali do poslednej minúty. Som na vás hrdá! Bola to JAZDA!”


Výsledky ženskej reprezentácie na MS 3na3 v Lahti. 

SKUPINA B

Fínsko 17-0 SLOVENSKO

SLOVENSKO 6-11 Nemecko

SLOVENSKO 5-4 Ukrajina

B PLAY OFF 

SLOVENSKO 5-2 Ukrajina

Finále Play off B

SLOVENSKO 1-6 Poľsko

Ženský tím Slovenska na MS 3na3 v Lahti. FOTO: 3x3sport


Slovensko v ženskej kategórii reprezentovali: Denisa Uhrinová, Kristína Čintalanová, Adriana Michalisková, Karolína Kíčová, Adela Kľúčiková, Terézia Fuksová, Hilda Mikulová a Daniella Mihalyiová


Ďakujeme obom tímom za vzornú reprezentáciu slovenského florbalu a držíme palce na ďalšej florbalovej ceste. Sme veľmi radi, že sme mohli byť súčasťou tohto podujatia a zažiť nezabudnuteľné chvíle na dobrodružnej ceste do a z Fínska. Stálo to skutočne za to a veľká vďaka patrí partnerom, na čele s Hyundai Slovensko, ktorí nám dávali energiu, krídla a pocit bezpečia a komfortu na ceste do Lahti. Pretože CESTA JE CIEĽ.

Víťazmi turnaja sa po dramatickom finále napokon stali Lotyši a u žien si premiérové zlato vybojovali Fínky, ktoré zdolali vo finále Švédsko.

Generálny partner

Hlavný partner

Zlatý partner

Zlatý partner

Copyright © 2023 3x3 Sport All rights reserved. Create by Mgraf.sk.